Интересното за нашата група е, че всички композираме, казаха на пресконференция в Боровец изпълнителите от Швеция и Норвегия Буге Веселтофт (пиано), Дан Берглунд (бас) и Магнус Йострьом (барабани), обединени в „Римден трио“. Тази вечер по време на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ групата ще представи песни от най-новия си албум.
Музикантите посочиха, че във формацията всеки дава най-доброто от себе си. Пианистът Буге Веселтофт разказа историята на триото. Искал да изпълнява типична скандинавска музика, поканил двамата си колеги да се присъединят към него и така триото се формира в 90-те години на XX век.
Актрисата и активистка Джейн Фонда ще прибави към многобройните си отличия и наградата за цялостно творчество на американската Гилдия на актьорите, предаде Асошиейтед прес.
От професионалната организацията съобщиха, че Фонда ще получи почетния приз по време на раздаването на годишните й награди през февруари. Актрисата каза в изявление, че приема оказаната й чест със смирение и че е "дълбоко поласкана". "Работя в тази индустрия почти през целия си живот и няма по-голяма чест от тази, която ти оказват твоите колеги", сподели 86-годишната Джейн Фонда.
За своите повече от шест десетилетия в бизнеса тя е спечелила два награди "Оскар" - за "Клут" и "Завръщане у дома", две БАФТА, една "Еми" и седем отличия "Златен глобус".
С активистки дух, датиращ още от антивоенните протести през 60-те и 70-те години на миналия век, Джейн Фонда използва
Преди двайсет и пет години Лорън Уайзбъргър, която мечтае да пише, започва работа като асистентка на главната редакторка на сп. „Вог“ Ана Уинтур. Годината е 1999 г. и „Ана нямаше компютър“, споделя по-късно Уайзбъргър, цитирана от „Гардиън“.
Асистентите имат задачата да разнасят компютрите на най-прочутия моден редактор в света, известна и до днес като законодателка в модата.
Двайсет и пет години по-късно светът, описан в романа „Дяволът носи „Прада“, направил Уайбъргър звезда на литературния небосклон в полето на бестселърите, изглежда почти романтично. Токсичната среда, довела до постоянен, денонощен стрес у начинаещата асистентка, се е променила до неузнаваемост.
Списанията, и не само модните, днес са пометени от онлайн медиите, а „високите и изумително изглеждащи хора“, работещи по стра
Знакови места от Омуртаг показва изложба в града, подредена по повод Деня на народните будители – 1 ноември.
Експозицията е обща – творбите са предимно живопис, каза председателят на Народно читалище (НЧ) „Отец Паисий“ Славка Иванова.
Платната са изложени в залата на Обредния дом. Инициативата за изложбата е на дългогодишния специалист хуманитарни дейности и културен деятел в града Стойчо Тонев. Именно той се свързва с художника Ниязи Хасан и с подкрепата на общинското ръководство осъществяват идеята.
Показани са картини на местни художници, на творци, участвали в пленери в Омуртаг и дарявали свои произведения, както и такива на гостуващи автори, обясни Иванова.
От платната могат да се видят градски пейзажи, знакови места от някогашния Омуртаг. На други за застъпени вечни теми – като например „Майка в очакване“.
Два отпечатъка на творбата на Банкси „Момичето с балона“ ще бъдат продадени на търг в САЩ, съобщава Би Би Си.
Те са част от колекцията на Стив Лазаридис - бивш агент и фотограф на графити артиста, като се очаква те да бъдат продадени за около 60 000 до 80 000 щатски долара.
По време на търг на „Сотбис“ през октомври 2018 г. друго копие от тази творба се самоунищожи и се превърна в произведението „Любовта е в кошчето“.
Миналия месец още един отпечатък на „Момичето с балона“ придоби известност, след като бе откраднат от галерия „Гроув“ в Лондон и впоследствие намерен от полицията.
Търгът включва и някои от другите най-ранни известни творби на Банкси, включително розов отпечатък с шаблон на плъх, който държи бормашина в моторна лодка, и изображение на бунтовник, който хвърля цветя.
Д
Вечер на романса със заглавие "Говори Сергей Рахманинов" огласи залите на Археологическия музей в Созопол днес.
Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в морския град.
В първия понеделник на септември публиката имаше възможност да чуе изпълненията на сопраното Цветана Бандаловска в акомпанимент на рояла на Благовеста Константинова. Двете поднесоха програма от 18 композиции на Рахманинов, посветена на 150-годишнината от рождението на руския композитор, която се навърши през 2023 г.
В тях прозвучаха текстове на различни автори, сред които с по две творби бяха включени поетите Глафира Галина, Алексей Апухтин, Алексей Плещеев, Константин Балмонт.
Благовеста Константинова направи две самостоятелни изпълнения. Първото бе на "Мелодия" оп. 3, номер 3, а второто на "Прелюд" оп.3, номер 2 бе изненада, която не бе обяв
Музикантите казаха, че репетират и в Швеция, и в Норвегия, но са основно в Стокхолм, „където намерим най-доброто кътче спираме и репетираме“.
От "Римден трио" посочиха, че са били наскоро в Румъния, като са участвали във фестивали.
Екипът на сериала „Всичко за сина ми“ взе участие днес във формата „Цената на успеха“, част от програмата на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол.
В дискусията участваха актрисата и сценарист Христина Апостолова, режисьорът Павел Г. Веснаков, продуцентът и служебен министър на туризма Евтим Милошев, актьорът Димитър Рачков, който изпълнява главната голям в продукцията, и младият актьор Петър Милошев .Модератор на разговора бе проф. Божидар Манов.
Снощи екипът присъства и на премиерна прожекция на първия епизод от продукцията на БНТ в Лятното кино в Созопол.
Христина Апостолова разказа, че идеята се родила покрай новина, че вече „така любимите думички мама и тате ще бъдат заменени от родител 1 и родител 2“. Последвали редица разговори с Евтим Милошев и така се стигнало до сери
Музикалната приказка „Зелената птица“ разказва за любовта по пиесата „Красива птичка с цвят зелен“ на Карло Гоци ще има премиера на 27 ноември в Софийската опера, съобщават от трупата.
Участват Весела Делчева (Барбарина), Калин Душков (Ренцо), Рада Тотева (Смералдина), Николай Павлов (Труфалдино), Георги Джанов (Тарталя), Александър Георгиев (Панталоне), Николай Петров (Магьосникът), Елена Стоянова (Зелената птица), Жаклин Драганова (Статуя) и Александрина Дрангажова (Статуя).
„Има мечти, които са във видимия взор на всеки човек, а има и такива, които са толкова далече скрити в светлината, че никой не може и да си помисли за тях. Да напиша
Днес виртуозният пианист Иван Янъков ще свири музика на Бетовен на сцената на старозагорската опера. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувани на официалния сайт на културната институция. Меломаните ще имат възможността да се насладят на симфоничен концерт с оркестъра на Държавна опера-Стара Загора под диригентството на маестро Ивайло Кринчев. Гост-концертмайстор ще бъде изтъкнатият български цигулар и педагог Мичо Димитров.
Ще бъдат представени музика на Бетовен и Дворжак с техните знакови произведения. В първата част на програмата ще прозвучи Концертът за пиано и оркестър N 5 на Лудвиг ван Бетовен със солист Иван Янъков. Във втората част на празничната симфонична вечер почитателите на класическата музика ще се срещнат с Осма симфония на Антонин Дворжак.
Припомняме, че през май т.г. къща музей „Панчо Владигеров&ldquo
В Градски исторически музей-Петрич ще бъде представена уникална по рода си изложба под надслов „Сузи, внучката от къща №4 и времето на скритите еврейски звезди“.
Тя ще бъде открита на 11-ти октомври (петък) от 18 часа, съобщи Магдалена Шимова – експерт „Връзки с обществеността“ в Градски исторически музей-Петрич.
Авторите на изложбата са вдъхновени от едноименната книга на берлинската писателка, илюстраторка и учителка Биргита Бер. В нея се разказва за изпитанията, на които са подложени еврейско момиченце и неговото семейство по времето на Втората световна война. Семейството оцелява благодарение на помощта на цяла мрежа от хора.
Експозицията, която представя къщата на еврейското семейство, е подредена в залата за гостуващи изложби и ще остане открита за посетители до 11.02.2025 г.
Изложбата по книгата предлага иновати
Варненският куклен театър постави спектакъл по „Храбрият оловен войник” от Х. Кр. Андерсен. Режисьор е Иван Колев, за когото това е дипломна работа. Историята е разказана от собствениците на магазин за детски играчки в Копенхаген - господин Нилсен, съпругата му Тилда и децата Ханс и Джени. Това е шеста постановка по датския писател на варненска сцена.
Избрах тази приказка, защото ме е очаровала още в детството ми. От малък обичам този автор, но трябваше да минат години, за да добия самочувствието и увереността да поставя спектакъл по него, тъй като Андерсен не се прави лесно на куклен театър, сподели режисьорът.
Той припомни, че догодина се честват 220 години от рождението и 150 години от кончината на писателя. Затова е искал да доближи своя първи дебютен спектакъл до неговата романтична епоха, в която темата за детството и играчките е водеща. К
Музиката на групата залага на три елемента - меланхолични, наситени с атмосфера композиции, заредени с драматизъм ритми, виртуозно изпълнен джаз на най-високо ниво. Влиянията върху формацията на модерния джаз, музиката на Бах, филмовата музика и дори рока, са ясно доловими, посочват организаторите на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“.
Форумът в Боровец бе официално открит снощи. Днес е втората фестивална вечер. Любителите на джаза ще чуят изпълненията на триото на Константин Костов, „Бинго симфони оркестра“, както и на „Римден трио“.